Zaměstnanci mají nárok na placenou neschopenku již od prvního dne. Za prvních 14 dní na neschopence, dostávají nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy). Nemocenská od zaměstnavatele je ve výši 60% z průměrné hodinové mzdy. Náhradu mzdy dostáváte jen za neodpracované směny.

Kalkulačka: Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024

Pokud pracujete v nějakém zaměstnání a onemocníte, pak máte nárok na placenou neschopenku. Za prvních 14 dní dostáváte nemocenské dávky od zaměstnavatele. Od 15 dne na neschopence, máte nárok na nemocenské dávky od státu (řeší ČSSZ).

Ještě do poloviny roku 2019, to přitom fungovalo tak, že za první 3 dny na neschopence, jste nedostali vůbec nic (výjimkou byla situace, kdy vám byla nařízena karanténa). Toto neférové opatření ale již bylo zrušeno. A tak máte nárok na placenou neschopenku už od prvního dne (resp. od prvního neodpracovaného dne/směny).

Podle informací z ministerstva sociálních věcí, se díky zrušení neplacené nemocenské za první 3 dny, mírně zvýšil počet lidí na neschopence. Čísla ale nejsou tak vysoká, jak se původně argumentovalo, při debatě o (znovu) zavedení placené neschopenky od prvního dne.

Kalkulačka: Výpočet neschopenky od zaměstnavatele za prvních 14 dní v roce 2024

Kalkulačka náhrada mzdy 2024
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Náhrad mzdy od zaměstnavatele za nemoc v roce 2024

Pokud onemocníte a jste zaměstnáni, pak máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Z toho vyplývá, že v některých případech, za prvních 14 dní na neschopence, nic nedostanete:

  • OSVČ nedostávají náhradu mzdy (nemají mzdu), takže mají nárok až na nemocenské dávky od 15 dne na neschopence
  • Na nemocenské dávky můžete mít nárok i po skončení zaměstnání, pokud onemocníte do 7 dní
  • Po skončení zaměstnání ale také nedostáváte nemocenskou za prvních 14 dní a máte nárok až na nemocenské dávky od 15 dne

Během prvních 14 dní také dostanete zaplaceny jen neodpracované hodiny (neodpracované směny, zpravidla tedy pracovní dny).

Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti je už nárok na nemocenské dávky za každý kalendářní den (včetně víkendů nebo státních svátků).

Kolik je nemocenské od zaměstnavatele za prvních 14 dní v roce 2024?

Výpočet neschopenky od zaměstnavatele, se provádí na základě průměrné hodinové mzdy. Ta se obvykle spočítá za předchozí (ukončené), kalendářní čtvrtletí. Existují ale výjimky:

  • Někdy se u zaměstnance nedá spočítat průměrná hodinová mzda za předchozí kalendářní čtvrtletí (třeba proto, že právě nastoupil do zaměstnání)
  • Pokud je pracovní poměr zahájen v předchozím kalendářním čtvrtletí, tak se průměrná mzda spočítá za dobu, od začátku zaměstnání do konce čtvrtletí
  • Pokud je pracovní poměr zahájen v aktuálním čtvrtletí, tak se pro výpočet použije doba, od začátku zaměstnání do začátku neschopenky
  • Pokud nemá zaměstnanec odpracováno ještě ani 21 směn (pracovních dní), pak se místo průměrné mzdy, používá pravděpodobný výdělek (tj. to, kolik by si zaměstnanec vydělal, pokud by pracoval celý měsíc, nebo kolik mají zaměstnanci na stejné/podobné pracovní pozici)

Nemocenská od zaměstnavatele je ve výši 60% z průměrné redukované hodinové mzdy:

  • Z hodinové mzdy do 256,55 se započítá 90%
  • Z hodinové mzdy nad 256,55 do 384,83 se započítá 60%
  • Z hodinové mzdy nad 384,83 do 769,48 se započítá 30%
  • Ze mzdy nad 769,48 se už nezapočítá nic

Takže i když máte spíše nižší hodinovou mzdu (odpovídá hrubé mzdě cca 44 500 Kč měsíčně), tak reálně dostanete jen cca 54% z hrubé mzdy (je to 60% z 90% z průměrné mzdy). Pokud máte vyšší mzdu, pak je reálná výše náhrady, v přepočtu na procenta ještě nižší.

Nárok na nemocenskou během zkušební doby

Na placenou neschopenku máte nárok i během zkušební doby. A to jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (nemocenská za prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky od 15 dne neschopenky.

Na nemocenskou tedy máte nárok ihned od začátku zaměstnání (to OSVČ to mají složitější, ti si musí platit nemocenské pojištění minimálně 3 měsíce, před začátkem neschopenky).

Pokud onemocníte a máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, pak platí, že během neschopenky vás zaměstnavatel nesmí propustit. I kdybyste už byli ve výpovědní lhůtě, tak ta se na dobu pracovní neschopnosti pozastaví.

Během zkušební doby to ale funguje jinak. Během zkušební doby od zaměstnavatele nedostáváte výpověď. Během zkušební doby je možné kdykoliv ukončit pracovní poměr, bez udání důvodu (okamžité zrušení pracovního poměru je možné jak ze strany zaměstnance, tak i zaměstnavatele).

Pokud jste ve zkušební době a onemocníte, pak vás zaměstnavatel nesmí propustit pouze během prvních 14 dní. Od 15 dne na neschopence vás už ale může propustit.

Pro vás by se nic neměnilo. Neschopenka by pokračovala dál. Jen byste se po skončení neschopenky museli hlásit na Úřadu práce.

Prodloužení zkušební doby kvůli neschopence

Další věc je ta, že pokud onemocníte ve zkušební době, pak by se vám zkušební doba měla automaticky prodloužit o dobu, kdy jste byli na neschopence. Pokud budete nemocní 1 týden, pak se zkušební doba prodlouží o 5 dní (prodlužuje se jenom o pracovní dny na neschopence).

Kontrola od zaměstnavatele během prvních 14 dní na neschopence

Během prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti, může kontrolu nemocných zaměstnanců, provádět i zaměstnavatel. Ten může kontrolu provádět osobně, nebo tím může pověřit nějakou jinou osobu/společnost.

Nebo může také podat podnět na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a požadovat, aby kontrolu provedli jejich kontroloři.

I během prvních 14 dní neschopenky, tedy máte povinnost dodržovat povolené vycházky a všechny další pokyny vašeho ošetřujícího lékaře.