Při exekuci na příjem (exekuční srážky) platí, že se to netýká jenom příjmu ze zaměstnání, ale téměř jakémkoliv příjmu. Takže je možná i exekuce na důchod.

Kalkulačka: Jaká je nezabavitelná částka při exekuci na důchod od 1.4.2020?

Pokud jste důchodce (invalidní nebo starobní) a máte nějaké dluhy nebo nezaplacené závazky, a hrozí vám exekuce, pak by vás mohlo zajímat, jaká je nezabavitelná částka při exekuci v roce 2020. V naší kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik peněz vám může zabavit exekutor při exekuci na důchod, a kolik peněz by vám mělo zůstat, jako nezabavitelné minimum.

Jak je to s exekucí na důchod od 1.4.2020

Obecně platí, že když budete mít nějaké nezaplacené dluhy, a začne to řešit exekutor, tak má 3 různé možnosti, jak z vás vymáhat peníze:

  • Exekuce na účet v bance = exekutor vám zablokuje účet v bance a vy máte nárok pouze na jednorázový výběr částky 7 720 Kč, ale jenom jednou po celou dobu exekuce (během epidemie je tato částka přechodně zvýšena na 15 440 Kč)
  • Exekuce na majetek = exekutor může, zajistit váš majetek a následně ho rozprodat. Při exekuci na majetek vám exekutor musí ponechat pouze 1000 Kč v hotovosti a také základní vybavení domácnosti, jinak může zabavit vše ostatní
  • Exekuce na váš příjem = zůstává vám nezabavitelné minimum

Při exekuci na příjem (exekuční srážky) platí, že se to netýká jenom příjmu ze zaměstnání, ale téměř jakémkoliv příjmu. Takže je možná i exekuce na důchod (invalidní nebo starobní důchod). Také je možná i exekuce na některé sociální dávky, na podporu v nezaměstnanosti, na mateřskou nebo třeba i na nemocenské dávky.

Výpočet exekuce na důchod od 1.4.2020

Kalkulačka exekuce na důchod od 1.4.2020
Výše důchodu

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka při exekuci na důchod 2020?

Při exekuci na důchod (podobně, jako při exekuci na výplatu) ale platí, že vám exekutor musí ponechat alespoň část vašeho příjmu (důchodu).

Základní nezabavitelná částka je od 1.4.2020 ve výši 6 908 Kč měsíčně. Pokud navíc máte manžela / manželku, pak se tato základní nezabavitelná částka zvyšuje o 1 727  Kč.

Kolik je exekuce na důchod v roce 2020

To, kolik peněz by vám mohl exekutor „sebrat“ z důchodu, si nejlépe ukážeme na konkrétním příkladu.

Příklad výpočtu exekuce na důchod: Pan Zelený je starobní důchodce. Jeho měsíční důchod je 12500 Kč. Pan Zelený žije se svou manželkou. Dluží za nezaplacenou půjčku bance a nyní po něm vymáhá peníze exekutor:

  • Měsíční důchod = 12500 Kč
  • Základní nezabavitelné minimum = 9 635 Kč (6 908 Kč za p. Zeleného + 11 727 Kč za manželku)
  • Ze zbytku (3 865 Kč) dostane exekutor jednu třetinu – 1 288 Kč (jedná se o nepřednostní pohledávku)
  • Zbytek důchodu = 11 212  Kč

Pokud by měl p. Zelený přednostní pohledávku (třeba nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem apod.), pak by exekutor dostal více peněz (dvě třetiny) a to 2 576 Kč a p. Zelenému by zůstal důchod ve výši 9 924 Kč.

Exekuce na důchod a nárok na sociální dávky

Poměrně častá je situace, kdy má dlužník nízký příjem a z něj nezvládá zaplatit třeba bydlení nebo další výdaje. Je v takovém případě nárok na nějaké sociální dávky, když je člověk v exekuci?

To, že jste v exekuci, nevylučuje, abyste dostávali sociální dávky. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, tak můžete mít nárok třeba na přídavky na bydlení nebo i jiné sociální dávky. Pozor jen na to, že při posuzování nároku na dávky se jako váš příjem nepočítá to, co vám zbude po exekuci. Jako příjem se vám počítá to, co máte před provedením exekučních srážek. To, že vám exekutor zabaví podstatnou část vašeho příjmu, se u sociálních dávek nijak nezohlední. Aneb sociální dávky neslouží k tomu, abyste z nich spláceli exekuce.