Při exekuci na příjem (exekuční srážky) platí, že se to netýká jenom příjmu ze zaměstnání, ale téměř jakémkoliv příjmu. Takže je možná i exekuce na důchod.

Kalkulačka: Jaká je nezabavitelná částka při exekuci na důchod od 1. 7. 2022?

Pokud jste důchodce (invalidní nebo starobní) a máte nějaké dluhy nebo nezaplacené závazky, a hrozí vám exekuce, pak by vás mohlo zajímat, jaká je nezabavitelná částka při exekuci v roce 2022. V naší kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik peněz vám může zabavit exekutor při exekuci na důchod, a kolik peněz by vám mělo zůstat, jako nezabavitelné minimum.

Jak je to s exekucí na důchod od 1. 7. 2022

Obecně platí, že když budete mít nějaké nezaplacené dluhy, a začne to řešit exekutor, tak má 3 různé možnosti, jak z vás vymáhat peníze:

  • Exekuce na účet v bance = exekutor vám zablokuje účet v bance a vy máte nárok pouze na jednorázový výběr částky 13 860 Kč, ale jenom jednou po celou dobu exekuce (životní minimum se od 1. 7. 2022 zvýšilo, dříve to bylo jen 12 750 Kč)
  • Exekuce na majetek = exekutor může, zajistit váš majetek a následně ho rozprodat. Při exekuci na majetek vám exekutor musí ponechat pouze 1000 Kč v hotovosti a také základní vybavení domácnosti, jinak může zabavit vše ostatní
  • Exekuce na váš příjem = zůstává vám nezabavitelné minimum

Při exekuci na příjem (exekuční srážky) platí, že se to netýká jenom příjmu ze zaměstnání, ale téměř jakémkoliv příjmu. Takže je možná i exekuce na důchod (invalidní nebo starobní důchod). Také je možná i exekuce na některé sociální dávky, na podporu v nezaměstnanosti, na mateřskou nebo třeba i na nemocenské dávky.

Výpočet exekuce na důchod od 1. 7. 2022

Pro výpočet v kalkulačce, stačí zadat libovolný příjem – mzdu, příjem z brigády DPP nebo DPČ, důchod, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, rodičovská, a jiné.

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka při exekuci na důchod 2022?

Při exekuci na důchod (podobně, jako při exekuci na výplatu) ale platí, že vám exekutor musí ponechat alespoň část vašeho příjmu (důchodu).

Základní nezabavitelná částka je od 1. 7. 2022 ve výši 9416,25 Kč měsíčně. Pokud navíc máte manžela / manželku, pak se tato základní nezabavitelná částka zvyšuje o 3138,75  Kč.

Nejvyšší soud rozhodl, že nezabavitelné minimum bude v roce 2022 vyšší

Nejvyšší soud vydal 8. června 2022 rozhodnutí, že nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci, musí být vyšší.

Rozhodnutí soudu, je nyní závazné pro všechny, kdo řeší insolvenční nebo exekuční srážky ze mzdy (nebo z jiného příjmu jako je důchod, nemocenská, mateřská, podpora, apod.).

Aktuální nezabavitelné minimum, by tedy mělo být 9416,25 Kč (platí od 1. července 2022). Pokud má dlužník i manželku (manžela) nebo nějaké děti, pak je to o 3138,75 Kč více.

Více informací o rozhodnutí Nejvyššího soudu najdete zde

Kolik je exekuce na důchod v roce 2022

To, kolik peněz by vám mohl exekutor „sebrat“ z důchodu, si nejlépe ukážeme na konkrétním příkladu.

Příklad výpočtu exekuce na důchod: Pan Zelený je starobní důchodce. Jeho měsíční důchod je 14500 Kč. Pan Zelený žije se svou manželkou. Dluží za nezaplacenou půjčku bance a nyní po něm vymáhá peníze exekutor:

  • Měsíční důchod = 14 500 Kč
  • Základní nezabavitelné minimum = 12 555 Kč (9416,25 Kč za p. Zeleného + 3138,75 Kč za manželku)
  • Ze zbytku (1 945 Kč) dostane exekutor jednu třetinu – 648 Kč (jedná se o nepřednostní pohledávku)
  • Zbytek důchodu = 13 852 Kč

Pokud by měl p. Zelený přednostní pohledávku (třeba nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem apod.), pak by exekutor dostal více peněz (dvě třetiny) a to 1 296 Kč a p. Zelenému by zůstal důchod ve výši 13 204 Kč.

Exekuce na důchod a nárok na sociální dávky

Poměrně častá je situace, kdy má dlužník nízký příjem a z něj nezvládá zaplatit třeba bydlení nebo další výdaje. Je v takovém případě nárok na nějaké sociální dávky, když je člověk v exekuci?

To, že jste v exekuci, nevylučuje, abyste dostávali sociální dávky. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, tak můžete mít nárok třeba na přídavky na bydlení nebo i jiné sociální dávky. Pozor jen na to, že při posuzování nároku na dávky se jako váš příjem nepočítá to, co vám zbude po exekuci. Jako příjem se vám počítá to, co máte před provedením exekučních srážek. To, že vám exekutor zabaví podstatnou část vašeho příjmu, se u sociálních dávek nijak nezohlední. Aneb sociální dávky neslouží k tomu, abyste z nich spláceli exekuce.