Při exekuci na příjem (exekuční srážky) platí, že se to netýká jenom příjmu ze zaměstnání, ale téměř jakémkoliv příjmu. Takže je možná i exekuce na důchod (invalidní i starobní).

Kalkulačka: Jaká je nezabavitelná částka při exekuci na důchod v roce 2024?

Pokud jste důchodce (invalidní nebo starobní) a máte nějaké dluhy nebo nezaplacené závazky, a hrozí vám exekuce, pak by vás mohlo zajímat, jaká je nezabavitelná částka při exekuci v roce 2024. V naší kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik peněz vám může zabavit exekutor při exekuci na důchod, a kolik peněz by vám mělo zůstat, jako nezabavitelné minimum.

Jak je to s exekucí na důchod od 1. 1. 2024

Obecně platí, že když budete mít nějaké nezaplacené dluhy, a začne to řešit exekutor, tak má 3 různé možnosti, jak z vás vymáhat peníze:

  • Exekuce na účet v bance = exekutor vám zablokuje účet v bance a vy máte nárok pouze na jednorázový výběr částky 14 580 Kč, ale jenom jednou po celou dobu exekuce (životní minimum je 4860 Kč, nezabavitelná částka, je trojnásobek životního minima)
  • Exekuce na majetek = exekutor může, zajistit váš majetek a následně ho rozprodat. Při exekuci na majetek vám exekutor musí ponechat pouze 9720 Kč v hotovosti (dvojnásobek životního minima) a také základní vybavení domácnosti, jinak může zabavit vše ostatní
  • Exekuce na váš příjem = zůstává vám nezabavitelné minimum (od 1. 1. 2024 je to 12 705 Kč)

Při exekuci na příjem (exekuční srážky) platí, že se to netýká jenom příjmu ze zaměstnání, ale téměř jakémkoliv příjmu. Takže je možná i exekuce na důchod (invalidní nebo starobní důchod). Také je možná i exekuce na některé sociální dávky, na podporu v nezaměstnanosti, na mateřskou nebo třeba i na nemocenské dávky.

Změny u důchodů a u exekuce v roce 2024

V roce 2024, je i nadále vysoká inflace (za minulý rok to bylo celkem přes 10%, na začátku roku 2024, se očekává větší zdražování, což se projeví i zvýšení inflace. Zlepšení se očekává až v polovině roku.

Hned od začátku roku se budou zvyšovat důchody – při lednové valorizaci se všechny důchody zvýší o 360 Kč. Po letošním zvýšení, by měl průměrný starobní důchod vzrůst na cca 20 700 Kč.

Vláda nyní připravuje důchodovou reformu. Ta se bude projednávat během roku 2024 (už v minulém roce byla schválena změna pro předčasné důchody nebo nové podmínky pro valorizace penzí). Důchody by se měly zvyšovat méně. Budou se měnit i podmínky pro předčasné důchody, nebo se zvýší věk pro odchod do důchodu.

Od ledna 2024, se výrazně změnilo i nezabavitelné minimum pro výpočet exekuce. Základní nezabavitelná částka, se od ledna 2024, snížila o 933 Kč:

  • pro důchodce (jednotlivce) je nezabavitelné minimum 12 705 Kč (od 1. 1. 2024)
  • pro důchodce, který má manželku je nezabavitelná částka 15 881 Kč (od 1. 1. 2024)
  • případně to může být i více (pokud by měl dlužník vyživovací povinnost na dítě)

Důvodem pro snížení nezabavitelné částky od ledna 2024, je změna u normativních nákladů na bydlení. V roce 2024 už neplatí mimořádné zvýšení. Normativ pro výpočet nezabavitelné částky se snížil o 1400 Kč na 14 197 Kč.

Výpočet exekuce na důchod v roce 2024

Pro výpočet v kalkulačce, stačí zadat libovolný příjem – mzdu, příjem z brigády DPP nebo DPČ, důchod, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, rodičovská, a jiné.

Kalkulačka exekuce na důchod 2024
Kolik je váš důchod?

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka při exekuci na důchod 2024?

Při exekuci na důchod (podobně, jako při exekuci na výplatu) ale platí, že vám exekutor musí ponechat alespoň část vašeho příjmu (důchodu).

Základní nezabavitelná částka je od 1. 1. 2024 ve výši 12 705 Kč měsíčně. Pokud navíc máte manžela / manželku, pak se tato základní nezabavitelná částka zvyšuje o 3 176 Kč.

Kolik je exekuce na důchod v roce 2024

To, kolik peněz by vám mohl exekutor „sebrat“ z důchodu, si nejlépe ukážeme na konkrétním příkladu.

Příklad výpočtu exekuce na důchod: Pan Zelený je starobní důchodce. Jeho měsíční důchod je 19500 Kč. Pan Zelený žije se svou manželkou. Dluží za nezaplacenou půjčku bance a nyní po něm vymáhá peníze exekutor:

  • Měsíční důchod = 19 500 Kč
  • Základní nezabavitelné minimum = 15 881 Kč (12704,67 Kč za p. Zeleného + 3176,17 Kč za manželku)
  • Ze zbytku (3619 Kč) dostane exekutor jednu třetinu – 1206 Kč (jedná se o nepřednostní pohledávku, u přednostní by to si exekutor bral dvojnásobek, tj. 2 412 Kč)
  • Zbytek důchodu = 17 088 Kč

Pokud by měl p. Zelený přednostní pohledávku (třeba nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem apod.), pak by exekutor dostal více peněz (dvě třetiny) a to 1 634 Kč a p. Zelenému by zůstal důchod ve výši 17 866 Kč.

Exekuce na důchod a nárok na sociální dávky

Poměrně častá je situace, kdy má dlužník nízký příjem a z něj nezvládá zaplatit třeba bydlení nebo další výdaje. Je v takovém případě nárok na nějaké sociální dávky, když je člověk v exekuci?

To, že jste v exekuci, nevylučuje, abyste dostávali sociální dávky. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, tak můžete mít nárok třeba na přídavky na bydlení nebo i jiné sociální dávky. Pozor jen na to, že při posuzování nároku na dávky se jako váš příjem nepočítá to, co vám zbude po exekuci. Jako příjem se vám počítá to, co máte před provedením exekučních srážek. To, že vám exekutor zabaví podstatnou část vašeho příjmu, se u sociálních dávek nijak nezohlední. Aneb sociální dávky neslouží k tomu, abyste z nich spláceli exekuce.